Toruń

Tam, gdzie Kopernik się urodził...

12 grudnia klasy VIII b i III e wraz z opiekunami wybrały się na całodzienną wycieczkę do Torunia. Naszą wędrówkę po mieście rozpoczęliśmy od zwiedzania średniowiecznych murów obronnych i najciekawszego ich fragmentu - Krzywej Wieży. Legenda głosi, że wybudował ją rycerz zakonny, który miał jedną nogę dłuższą a drugą krótszą.

         Wąskimi uliczkami Torunia udaliśmy się następnie na Rynek Staromiejski. W jego południowej części stoi studzienka z postacią grającego na skrzypcach flisaka Iwo, otoczonego przez zasłuchane żabki. Flisakowi towarzyszy legenda, łącząca jego postać z plagą żab, które grający na cudownych skrzypeczkach Iwo wyprowadził poza mury miasta. Chłopcy głaskali, a co odważniejsze dziewczynki całowały złote żabki, bo jak głosi legenda ma to przynieść szczęście.

         Byliśmy w Domu Kopernika, gdzie obecnie można zobaczyć wiele interaktywnych wystaw oraz w ruinach zamku krzyżackiego, w którym do dzisiaj ... straszą duchy :).

         Ciekawym punktem programu było Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, w którym znajduje się ponad 500 różnorodnych eksponatów: egzotyczne nakrycia głowy, ceramika, broń, wyprawione skóry zwierzęce oraz pamiątki osobiste – dyplomy, legitymacje, a nawet metryka urodzenia.

         Po obiedzie udaliśmy się do Domu Legend Toruńskich - połączenia interaktywnego muzeum i teatru. Poznając legendy toruńskie, mogliśmy zostać rycerzami krzyżackimi,  flisakami, pomocnikami kata, a nawet dzwonnikami! Animatorzy pomagali nam pływać na tratwach, odsiadywać karę w średniowiecznym więzieniu, dzwonić miniaturą słynnego toruńskiego dzwonu - Trąby Bożej. Dom Legend to jedyne tego typu miejsce w Europie. Teatr, w którym sami mogliśmy zagrać.

         Na zakończenie naszej przygody z Toruniem udaliśmy się świątecznie ozdobioną ul. Szeroką na Jarmark Bożonarodzeniowy, by kupić słynne toruńskie pierniki.

         Warto odwiedzić Toruń - miejsce, gdzie urodził się Kopernik.